SAJMOVI SU DIO ODRŽIVE BUDUĆNOSTI

Možda će vas ovo iznenaditi, ali poanta sajmova nije (samo) prodaja. To je fantastičan doživljaj, vjerujem jednako za posjetitelje kao i za izlagače.

Yu Stitch Kolektiv je pripremio nekoliko zanimljivih pitanja za izlagače, o čemu se radi pogledajte u video izvještaju:

Razmijenila sam iskustva s grupom izlagača Projekta Ilica koji se prošli tjedan održao i, bez obzira na sam rezultat prodaje, svi dijelimo isto oduševljenje i sreću i gotovo jednoglasno izjavljujemo: „napunili smo baterije“, „sretni smo do neba“, „koliko divnih ljudi“…

Bez obzira na prisutnost na društvenim mrežama, sasvim je drugačije uživati u živoj interakciji i međusobnoj komunikaciji posjetitelja i izlagača. Za izlagače je jako važno pokazati što su vrijedno radili, pričati o tome s prolaznicima, predstaviti im svoj rad, svoj komadić duše.

Vjerujem da ovo zadovoljstvo vrijedi i za posjetitelje, pogledati proizvod sa svih strana, upoznati se sa sastojcima, načinom na koji je nastao, vidjeti osobu koja stoji iza njega…

A takvih je događaja, bar u Zagrebu, još uvijek premalo. Opušteno popiti piće na dnevnom tulumu na otvorenom, prolaziti kroz redove kreativnih i inovativnih proizvoda, osjetiti miris ulice pune biljnih, prirodnih preparata i kozmetike, uživati u bojama i dizajnu radova koje su pripremili umjetnici, obrtnici, sve mali i lokalni proizvođači… Miljama je to daleko od hladnoće i stresa kupovine u prodajnim centrima. Lako se nađe nešto za svaki džep, originalan poklon za svaku priliku, modni dodatak za sebe, biljku ili kućnog ljubimca…

Osim toga, sajmovi su važan dio održive sadašnjosti i budućnosti kakvu trebamo. Zato ih je jako važno redovito održavati i podržavati.

Ova velika izložba na otvorenom za grad je zapravo bitna na nekoliko razina, kao pitanje razvoja umjetnosti i kulture, ali i razvoja i jačanja zajednice, međusobnog prepoznavanja i zajedničkog doživljaja, novih kontakata koji vode u neke nove lijepe suradnje i priče, pa na kraju i za ekonomski razvoj, jer novac ostaje lokalnoj zajednici i osiguravaju se stabilni prihodi za lokalno stanovništvo.

Iako je puno pozitivnih strana, moje dosadašnje iskustvo izlaganja vodi me i do nekih drugih razmišljanja. Koliko je još potrebno raditi na razvoju ove ulične i gradske kulture i prepoznavanju njezine vrijednosti? Koliko je puno podrške još potrebno, od kvalitetne infrastrukture do podrške posjetitelja? Koliko su i izlagači sami (ne)svjesni vrijednosti svojega rada?

Marta Raljević

Kolektiv je osvojila prvim osmjehom, a ne sumnjamo da će i Vas!

https://www.instagram.com/crnaocica/
Previous
Previous

YSK REPORTAŽA: GREENCAJT FESTIVAL

Next
Next

MANDALA PARK: RADIONICA PLETENJA I KUKIČANJA