ČITANJE NACRTANIH ŠEMA ZA HEKLANJE
Naslov ovog članka je mogao da bude i čitaj kako je nacrtano, ali ovaj mislim da najbolje objašnjava o čemu se radi u trećem nastavku tekstova o heklanju.
U prvom delu smo obradili najosnovnije, anatomiju stubića i kako ih pravilno izbrojati, te različite načina hvatanja petlji. Drugi deo je bio posvećen čitanju pisanih šema za heklanje. Saznali ste kako je interpunkcija stvarno vaš prijatelj, šta znači kad je nešto u zagradi, a šta kada je između zvezdica. Na početku drugog dela je dato i osnovno o samim šemama, odnosno o uvodnom delu svake šeme koje bliže daje informacije o korišćenim materijalima, koliki je uzorak, kolike su dimenzije komada ili u kojim je dimenzijama dat. Napomenuli smo zašto je čitanje beležaka bitno.
Treći nastavak će biti fokusiran na čitanje nacrtanih šema, iliti najlepše za kraj. Barem meni je ovo najdraži način ako radim prema tuđim šemama. Kad ih ja pišem možda i ne baš...
A zašto volim nacrtane šeme? Iz jednostavnog razloga zato što odmah imam sliku kako će gotov komad izgledati. Ne moram da prolazim kroz more teksta pre nego što mustra počne da se nazire, ako slike date u šemi ne pokazuju detalje baš najbolje. Ovo se ne dešava često, ali desi se.
Da nastavimo sa usavršavanjem...
Simboli
Ako se sećate u drugom delu smo imali skraćenice i specijalne bodove koji su sumirali sve bodove koje ćete koristi pri izradi nekog komada.
Za razliku od pisanih šema, za nacrtane se koriste simboli. Isto kao i kod pletenja, simboli mogu biti najrazličitiji, ali je bitno da tačno objašnjavaju na šta se odnosi, kako biste mogli da pratite crtež.
I u ovom delu ćemo kao materijal za učenje koristit šemu Pula top, koja je dostupna besplatno na našem sajtu ili Ravelry-ju.
Kako se u šemi koristi samo par bodova, za potrebe texta preuzeli smo sa sajta Craft Yarn Council listu standardizovanih simbola koje su oni usvojili. Ovi simboli su u principu najjasniji i najlakši za čitanje, jer svaki simbol izgleda kao i petlja koju predstavlja na licu rada. Obratite pažnju kako im se i visine razlikuju!
U zagradi kod svakog simbola ima i skraćenica koju ste već sreli u drugom nastavku.
Kako pročitati simbole?
Možda vas ova slika zbunjuje i ništa vam nije jasno, znam takve, pa hajde da vidimo kako se rade npr. memice.
Inače memice su omiljen bod mog oca, svaki put kad nešto radim pita me da li ću staviti memice na kraju; moguće da samo za njih zna ili mu se dopada reč!?
Ako pogledamo gore sa slike simbol za memicu vidimo, da ga čine tri simbola za lančić i jedan simbol za vezivnu petlju. Šta to znači kad radite: uradite tri lančića, a zatim spojite početak i kraj lančića sa vezivnom petljom. I dobili ste memicu.
Drugi primer može da bude simbol za školjku ili 5dc urađenih u jednu petlju: uradite jedan stubić sa jednim navijutkom, a zatim uradite još četiri s tim da heklicu ubadate u istu petlju prethodnog reda u kojoj ste uradili onaj prvi dc. Dobili ste bukvalno ono što je nacrtano.
Simboli ovog tipa se sreću i kod dodavanja petlji na početku ili na kraju rada. Jedna napomena, vodite računa o svakom od stubića u školjici. Ja kad radim trouglaste šalove i dodajem na početku prvi stubić mi je tr, a ostali dc, a na kraju reda dva stubića iz školjke su dc, a poslednji je tr. Ovo radim da bih dobila visinu i da ivica ne bi vukla, ali je zgodno ovde napomenuti, jer može da vam se dogodi da ovakve stvari previdite (i napravite ceo šal koji posle nema odgovarajući oblik).
Treći primer može biti dc3tog, odnosno tri dc urađena zajedno. Uradite jedan stubić sa jednim navijutkom do pola (napravite navijutak, provučete nit kroz sledeću petlju, zatim provučete nit kroz dve niti i tu stanete, na heklici vam ostaju dve niti), onda uradite još jedan dc u sledeću petlju isto do pola (tri niti na heklici), i zatim još jedan dc u sledeću, treću petlju do pola (četiri niti na heklici). Na kraju provućete nit kroz sve četiri petlje. Opet ste dobili izgled kao na slici. Ovaj bod je, između ostalog, koristan za oduzimanje.
Kao što vidite kako izgleda simbol, tako treba da izgleda i ono što ste uradili. Ako nije isto, onda nešto niste dobro uradili. Ali na greškama se uči!
Na sledećoj slici sam preklopila šemu sa fotografijom komada, da bih slikovitije pokazala kako šema odgovara realnosti.
Kako pročitati šemu
Kao što smo već više puta prošli, ali nije na odmet još jednom, prvo bi trebalo da proverimo koje bodove ćemo koristiti pri radu. Na sledećoj slici su korišćeni simboli, nacrtana šema za leđa i izgled finalnog komada.
Šema za Pula top je data u 4 veličine (S, M, L i XL). Na početku crtanog uputstva naznačeno da je nacrtano samo za veličinu i da ostale veličine se postižu ponavljanjem dela obeleženog crvenim.
Sekcije koje se ponavljaju smo već prošli u tekstu Kako čitati šeme za pletenje, pa ako niste sigurni tamo možete naći detaljno objašenjenje. U ovom tekstu ćete naći i objašnjenje kako se čitaju redovi kada se radi ravno.
Koristan savet, kada u šemi vidite na početku lančiće (kružiće), to znači da je to početak!
Ne znam zašto na šemi nisam obeležila brojeve redova, ali mislim da ćete se snaći i bez toga.
Krećemo.
Nanižete potreban broj lančića koji dat u šemi. Ako uporedimo sa simbolima, to su ovi mali kružići koji su u osnovi šeme.
Kada smo to uradili prelazimo na prvi red.
Na početku prvog reda vidimo da je prva petlja obeležena sa x, odnosno da je to stubić bez navijutka, koji radim u drugi lančić od početka reda. Zatim u sledeći lančić radimo još jedan x. Onda dolazimo do motiva koji se ponavlja, dva lančića (dva uzastopna kružića), peskočimo dva lančića iz početnog reda i radimo dva stubića sa navijutkom rađeni u istu petlju sa dva lančića razmaka (izgleda kao trougao na slici). Opet preskočimo dva lančića iz početnog reda, radimo jedan x. Nastavljamo da ponavljamo ovaj motiv do poslednjeg lančića iz početnog reda u koji radimo stubić bez navijutka (x).
Idemo na drugi red. Na početku drugog reda radimo tri lančića, koji predstavljaju prvi stubić sa dva navijutka (simbol za stubić sa dve crtice). Zatim u onaj prostor od dva lančića na trouglu iz prethodnog reda radimo sledeće: (dc2tog, ch1, dc2tog, ch1, dc2tog), uradimo jedan lančić, pa opet ponovimo zagradu za sledeći trougao. Sve ovo ponavljamo do poslednja dva x iz prethodnog reda, tu radimo dva stubića sa dva navijutka.
Napomena: Ako imate problema da pročitate zagradu, predlog je da pročitate drugi deo teksta, detaljno je sve objašnjeno.
Treći red započinjemo sa jednim lančićem (o) i stubićem bez navijutka (x) koji se rade u prvu petlju prethodnog reda (beleške za šemu kažu da ovaj lančić ne ulazi u ukupan broj petlji). Iza toga radimo još jedan x u sledeću petlju. Onda počinjemo sa ponavljanjem: preskočimo jednu petlju, uradimo jedan lančić, pa u prostor od 1 lančića uradimo stubić bez navijutka. Ponavljamo do poslednje dve petlje u koje radimo po jedan stubić bez navijutka (xx).
Četvrti red počinjemo sa dva lančića i dva stubiće sa jednim navijutkom. Kako vidimo sa slike dno prvog dc je na vrhu x iz prethodnog reda, znači da ga tu i radimo, drugi dc se nalazi iznad prostora od jednog lančića, što znači da bi ga tu i trebalo uraditi. Opet stižemo do ponavljanja, preskočimo jedan x iz prethodnog reda uradimo jedan lančić, a u prvi sledeći prostor od jednog lančića uradimo jedan dc. Ponavljamo do poslednja dva x-a, gde radimo dva dc.
Sad smo došli do petog reda, koji je identičan drugom redu, ali za razliku od njega nemamo početni lančić već petlje četvrtog reda. Ovo biste već mogli sami da probate da pročitate.
Samo je potrebno da vodite računa iznad čega se nalaze petlje koje treba da radite, da se mustra ne bi pomerila.
Zadatak za vežbanje
Kako vežba čini majstora, zadatak za vežbu je da napravite dva leđna panela za svoju veličinu. Kada ste to dobro navežbali, uhvatite se u koštac sa prednjicama. Kod prednjica se razlikuju leva i desna, pa imajte to u vidu kad budete gledali šeme, da ne radite dva puta istu stranu. Kada ste i prednjice odradili ostaje vam još pojas i spremni ste za leto!!
Umesto zaključka
Kroz prethodna tri teksta dobili ste dovoljnu količinu informacija, neophodnu da pročitate svaku šemu koja vam se dopadne. Kako budete radili izabraćete svog favorita, da li su to pisane ili crtane šeme, ali potrebno ja da sve umete da rastumačite.
Za kraj ove serije tekstova je predviđen rečnik za heklanje, nadam se da će biti spreman pre leta.
A sa rečnikom ćete stvarno biti nezaustavljivi.