KAKO ISPLESTI (toe-up) ČARAPE

Oktobar nekako uvijek smatramo početkom sezone pletenja. Iako ima nas koji i ljeti igle ne ostavljamo sa strane, početak jeseni ipak je za mnoge period kada planiraju šta će plesti za hladnije dane koji stižu. Pojedini obnavljaju zalihe vune, drugi preslažu police sa materijalom, izvlače stare džempere iz ormara ili već imaju nekoliko projekata na iglama.

Ono što sam ja odlučila prvo isplesti ove jeseni jesu čarape. I to one koje se pletu od prstiju prema gore (tzv. toe-up). Do sada sam ih uvijek plela odozgo na dole te sam odlučila da probam suprotan proces. Toliko dugo pletem, ali još uvijek učim i otkrivam neke nove tehnike. To je jedan od razloga zašto mi pletenje nikada ne dosadi.

Neke od tehnika koje se koriste za pletenje čarapa na ovaj način jesu: nametanje petlji koristeći Judyn magični način, dodavanje i oduzimanje petlji, skraćeni redovi te neki od načina „labavog“ završavanja petlji, odnosno rada.

Jednostavne upute za pletenje čarapa ovom metodom

Dakle, ovaj put pričamo o tome kako isplesti čarape počinjući od prstiju. Ovdje ću opisati pojednostavljeno način kako ih plesti, i prikazati na fotografijama neki slijed radnji. Prvo od čega krećemo jeste nametanje petlji. Prema kratkom istraživanju koje sam sprovela, vidjela sam da se najviše koristi tzv. Judy’s magic cast on.

Iako većina pletilja za ovaj način pletenja koristi dvije igle, ja sam se ipak odlučila za pet igala. Za moju veličinu bilo je potrebno nametnuti dvadeset petlji, odnosno po deset petlji na dvije igle. Kod kružnog pletenja sve petlje pletemo pravo i ja zapravo nisam ni koristila neku posebnu mustru nego samo glat pletenje.

Nakon prvog kruga počinjemo dodavati petlje na četiri mjesta (poslije prve i prije zadnje petlje na obe igle), šireći tako čarape od vrha prstiju za stopalo. Dodavanje petlji se vrši svaki drugi krug sve dok ne dobijemo onoliko petlji koliko odgovara našoj veličini. Kod mene je to bilo šezdeset petlji, koje sam u međuvremenu rasporedila na četiri igle, dakle po petnaest petlji na svakoj igli. Zatim nastavljamo plesti do dijela kada počinjemo raditi petu.

Ono čega se večina plaši kod pletenja čarapa jeste peta, ali zapravo ona je ono što je najzanimljivije za raditi. Petu radimo tako što gornji dio čarape (trideset petlji) nastavljamo plesti bez promjena a na donjem dijelu (ostalih trideset petlji) dodajemo po dvije petlje na krajevima, odnosno poslije prve i prije zadnje petlje kao što se vidi na sljedećim fotografijama, kako bismo proširili taj dio.

Poslije širenja nastavljamo sa oblikovanjem pete tako što radimo skraćene redove, gdje zapravo možemo koristiti metodu koja nam je najdraža. Postoji nekoliko metoda za skraćene redove. Ovdje je potrebno da oni koji se nisu susretali sa skraćenim redovima upoznaju neku od metoda. Ja sam koristila metodu “omotavanja i okretanja nazad” (wrap and turn). To je metoda kada omotamo vunicu oko petlje i vraćamo se plesti nazad, sve dok ne potrošimo određeni broj petlji. Više ne pletemo u krug nego naprijed i nazad. Napominjem i da u ovom momentu radimo samo na petljama za donji dio noge, odnosno za petu.  

Nakon skraćenih redova, i dalje pletemo samo petlje na donjem dijelu noge. Sada one petlje koje smo dodavali trebamo oduzeti kako bismo se vratili na broj petlji prije dodavanja. To nam predstavlja posljednji korak u pletenju pete nakon čega nastavljamo plesti glat do željene dužine kada radimo lastiku i završavamo. preporučila bih da se petlje završe što je moguće labavije kako bismo čarape mogli lakše navući na stopalo.

Nakon završenih čarapa ovom metodom, sasvim sam zadovoljna kako su ispale i kako leže na nozi ali moram priznati da ipak ostajem u timu pletenja odozgo na dole. Iako ne mogu sa sigurnošću tvrditi da neću još neke isplesti na ovaj način. Vama svakako preporučujem da probate!

Đelila Hardauš

Romantična duša Kolektiva, i puno više od toga - Đelila razoružava sve svojim istančanim ukusom i britkim jezikom.

Previous
Previous

PUŠKICA, ŠALABAHTER ILI NEŠTO TREĆE

Next
Next

ČITANJE NACRTANIH ŠEMA ZA HEKLANJE