HEKLANJE – KAKO TO NOSTALGIČNO ZVUČI

Bliži se leto, a to kod mene znači da ostavljam igle i uzimam heklicu u ruke. Heklanje je moja omiljena letnja veština i nema ništa bolje od sedenja na plaži, slušanja šuma mora i heklanja. Verujte mi!

Prošle godine vas je Marta u svom tekstu Kako početi heklati upoznala sa osnovnim neophodnim materijalom, Edita kroz reel-ve na Instagramu (#yskskolaheklanja) upoznala sa osnovnim bodovima, a ove godine idemo korak dalje…

U narednih par tekstova ponovićemo koji su to osnovni bodovi, upoznati anatomiju stubića, naučiti da brojimo petlje, saznati terminologiju heklanja na raznim jezicima, ali i naučiti da čitamo šeme za heklanje.

Prvo da se pozabavimo bodovima.

Anatomija stubića

U heklanju generalno postoje 2 (da dobro ste pročitali dva!!) boda, a to su stubići (štapići) i lančići. Sa ta dva boda možete bukvalno sve napraviti, od miljea kao što su pravile naše bake, do modela visoke mode (samo pogledajte slike sa sledećeg linka i sve će vam biti jasno!).

Na sledećoj slici su date različite vrste stubića, od stubića bez navijutka (niski štapić) do stubića sa tri navijutka (trostruki visoki štapić). U daljem tekstu će biti data anatomija stubića, tj. šta je prednja nit, šta je zadnja nit, kuda ide heklica kada se radi reljefni stubić ispred rada, a kako iza. Takođe dato je i kako izbrojati stubiće.

Kako pravilno izbrojati stubiće

Da krenemo od poslednjeg (najviše pitanja čitalaca na ovu temu).

Kod brojanja stubića na slici imate jedan znak pitanja (?) na slici, što znači da morate čitati šemu koju radite ili sami doneti odluku ukoliko ste odlučili da radite nešto iz glave. Osnovni princip je da dva lančića su jednaka visini stubića bez navijutka, tri lančića stubiću sa jednim navijutkom i tako dalje. Moje iskustvo je da je to previsoko i da ostane rupa, tako da je radim po jedan manje, ali možda je to samo do mene.

Ono što može biti zbunjujuće kod brojanja je da li se ovi prvi lančići broje? Tu stupa na snagu ono iz prve rečenice, pročitajte napomene dizajnera ili pogledajte detaljno nacrtanu šemu ako sa nje radite. Ako piše (ili je nacrtano) da prvi stubić ne ulazi u ukupan broj, tada brojite samo od ovog obeleženog sa brojem 1 na slici.

Ali ako piše (ili je nacrtano) da ti lančići predstavljaju prvi stubić u tom redu, onda vam je znak pitanja (?) prvi stubić, odnosno od njega započinjete brojanja.

Moj favorit je da lančići na ulaze u ukupan broj, što znači da na gornjoj slici ima 19 urađenih stubića (zašto nisam zaokružila ne pitajte me), ali ako ulaze onda ih ima 20!!

A kad smo pravilno izbrojali stubiće da vidimo šta je prednja, a šta zadnja nit i kuda provlačiti heklicu za reljefne stubiće.

Heklanje za prednju ili zadnju nit

Heklanje za prednju ili zadnju nit vam dalje reljefni izgled uzorka. Šta to u praksi znači? Kada radite običan stubić, heklicu provlačite kroz obe niti, ali ako vam šema kaže da radite samo prednju ili zadnju nit, onda prilikom rada samo nju i zahvatate. Na taj način na komadu koji radite pojaviće se kao horizontalne linije ili sa prednje strane ili sa zadnje u zavisnosti koju nit hvatate. Ova tehnika može da bude dekorativna, može da se koristi za izradu ranfli, a ono što je meni u poslednje vreme najinteresantnije je tehnika heklanja mozaik u krug.

Na slici imate i kako izgleda ranfla rađena ovim bodom, i kako fantastično izgleda heklani mozaik.

Heklanje reljefnih stubića

I na kraju dolazimo do pravih reljefnih stubića. Kao i kod prethodne i ovde imamo dve opcije.

Prva opcija je reljefni stubić ispred rada, što znači da heklicu umesto da provučete kroz obe niti stubića iz prethodnog reda, heklicu ubodete ispod stubića prethodnog reda, tako da taj stubić “leži” na heklici. Zahvatite nit normalno i završite stubić kao bilo koji drugi.

Druga varijanta je reljefni stubić iza rada. U ovom slučaju (malo je komplikovanije dok ne uđete u štos) heklicu ubodete od nazad okolo stubića prethodnog reda, zahvatite nit i završite stubić normalno.

Ovaj način se koristi isto za ranfle, ali i za izradu heklanih pletenica. Pogledajte ih samo ovo na slici!!

Korisni linkovi


Ako ste malo zbunjeni možda je sad pravi trenutak da pogledate Reel-ove na našem Instagramu i podsetite se osnovnih bodova (ili ih naučite) koji su pomenuti gore u tekstu.

Zadaci za vežbanje

Najbolji način za vežbanje, po meni, je da se pravi nešto konkretno. Prva opcija može da vam bude jedan jednostavan ukras za kosu. Isheklajte lančić za par centimetara kraći od obima glave. Prvu polovinu (taman da vežbate i brojanje) radite stubiće bez navijutka, posle toga 2 polustubića, 2 stubića sa jednim navijutkom, 1 stubić sa dva navijutka, 35 stubića sa tri navijutka, pa opet 1 stubić sa dva navijutka, 2 stubića sa jednim navijutkom, 2 polustubića i nakon toga do kraja radite stubiće bez navijutka. Početnu nit provucite kroz stubić na suprotnoj strani, vežite čvor i ukras je gotov.

Prebrojte stubiće, sigurna sam da ste sve dobro uradili, ali vežba čini majstora!!

Druga opcija je da nađete po kući (sigurna sam da imate) ostatke vune ili pamuka. Napravite dugački prvi lančić, 70-100 cm u zavisnosti kakve ogrlice volite da nosite, a zatim ceo red uradite stubiće bez navijutka. Početnu nit provucite i u ovom slučaju kroz stubić na suprotnoj strani i vežite. Na sledećem početnom lančiću radite polustubiće, na trećem stubiće sa jednim navijutkom i tako dalje. Kada ste napravili nekoliko niski (po želji i afinitetima), spojite njihove krajeve i eto vam ogrlice!!!

Za kraj prvog dela

Do sledeće nedelje možete vežbati osnovne bodove (i napraviti ovaj jednostavni ukras za kosu ili ogrlicu), jer vas u sledećim nastavcima očekuje rečnik osnovnih termina heklanja, detaljno objašnjenje kako čitati šeme za heklanje i pisane i nacrtane, nakon čega ćete moći da napravite sve što vam se dopada ili što zamislite.

Vidimo se uskoro!!!


Marija Korać

Bog i batina mustri, tehnikalija i znanja o životu samom. Kolektiv bez Mace ne bi bio Kolektiv koji znate.

https://www.instagram.com/macakorac/
Previous
Previous

KAKO SE ČITAJU PISANE ŠEME ZA HEKLANJE?

Next
Next

VJEŽBE ISTEZANJA