KAKO SE ČITAJU PISANE ŠEME ZA HEKLANJE?
Za drugi tekst iz serijala o heklanju sam odlučila da bude kako se čitaju pisane šeme za heklanje. Zašto? Zato što je to meni najteže. Kada sam počela da heklam po šemama radila sam po nacrtanim iz raznih časopisa, tek kasnije sam naišla na pisane šeme za koje iskreno nisam ni znala da postoje! Moram da priznam da i dan danas ponekad pisane šeme pretvorim u crtane pa tako radim, ali sam dovoljno ušla u štos da mogu i po njima da radim, čak mi je nekad i tako lakše! Ko bi rekao?
Primer za učenje će biti Pula top, a kad se malo izveštite možete se oprobati u našim drugim besplatnim mustrama sa tagom #heklanje.
Pre nego što počnemo osnovno o šemama
Na početku svake šeme imate par naslova koje bi obavezno trebalo pročitati pre početka rada. Ovo važi i za heklanje i za pletenje (šivenje, vez i sl.). Iako sam sigurna da tu nema nepoznanica, ipak da jednom pređemo da vidimo šta šta znači.
1. Materijali
U ovom delu je dat pregled svega što vam je potrebno da biste napravili željeni komad. Tu je navedeno korišćeno predivo i potrebna količina, tip materijala, veličina heklice (ili igala), ali i da li su potrebni dugmići (u ovom slučaju jesu) i njihova veličina. Pored toga su navedene makazice, igla sa tupim vrhom, igla za šivenje, brojač redova, markeri… Dakle, sve ono što uglavnom podrazumevamo da je potrebno, nalazi se u ovom delu šeme.
2. Uzorak
Znam da mnogi ne vole da rade uzorak (uključujući i mene), ali on je bitna stvar da biste dobili finalni proizvod željenih dimenzija. Za više informacija o uzorku pročitajte članak Kako napraviti probni uzorak?
3. Veličine i dimezije
Ovo mislim da ne treba detaljno objašnjavati. Ukrstite svoje mere sa merama iz šema i izaberete veličinu koju ćete raditi. Ili ako radite npr. šal znaćete koje su mu finalne dimenzije.
4. Beleške
Ovo je najvažnija stavka na početku šeme, jer vam objašnjava detalje iz šeme. Na primeru Pula top beleške su sledeće:
★ Top se radi ravno iz pet delova
Ovo vam daje koliko delova ćete raditi i da li će se raditi u krug ili ravno. U ovom slučaju radićete ravno pet delova, koje ćete spajati kako ih budete radili.
★ Šema koristi US terminologiju
Kako se US i GB terminologija u heklanju razlikuju, ovde ćete znati koje bodove ćete koristiti. Za BHS verziju to i nije toliko bitno, ali kad počnete da radite po šemama napisanim na engleskom biće vam jasnije zašto je ovo bitno. Uskoro ćemo objaviti i Rečnik termina heklanja gde ćete na jednom mestu imati pregled termina u obe varijante.
★ Ch1 na početku reda se ne računa kao petlja
Ako ste čitali prvi deo iz serije tekstova o heklanju jasno vam je o čemu je reč, ako niste možda bi trebalo da prvo njega pročitate, pa onda nastavite dalje sa drugim delom.
★ Uputstvo između dve zvezdice (*) je motiv koji se ponavlja
U nastavku teksta će vam biti jasnije o čemu je reč, ali analogno kao i kod pletenja, deo koji se ponavlja se stavlja između dve zvezdice i to radite do kraja reda, do poslednje x petlje ili y puta – sve će vam pisati u šemi.
★ Komocija: 5 cm (2″) manje od obima struka
Ovo vam pomaže da odredite veličinu koju ćete raditi.
5. Skraćenice i specijalni bodovi
Ovde na jednom mestu u šemi imate sve bodove koje će vam biti potrebni da napravite željeni komad. U prvom delu smo se podsetili osnovnih bodova, pa ako niste sigurni bacite pogled!
Za izradu Pula top koristićemo sledeće bodove:
st– petlja
ch – lančić
sc – stubić bez navijutka (niski štapić)
dc – stubić sa navijutkom (visoki štapić)
tr – stubić sa dva navijutka (dvostuki visoki štapić)
Pored bodova date su skraćenice koje će vam biti od koristi:
RS – lice rada
WS – naličje rada
Ukoliko se koriste neki specijalni bodovi (a u ovom slučaju se koriste), biće vam pored skraćenice dato i detaljno objašnjenje kako se oni rade ili će vam biti dat koristan link koji bi trebalo pogledati pre nego počnete sa radom.
2-dc puff st: (navijutak, ubodite heklicu u sledeći st, provucite nit kroz st, navijutak, provucite nit kroz dve omčice) dva puta ponovitii u isti st, navijutak, provucite nit kroz sve tri omčice.
2-dc klaster – navijutak, ubodite heklicu u naznačeni st, provucite nit kroz st, navijutak, provucite nit kroz dve omčice (polu zatvoreni dc-dve omčice su na heklici), navijutak, ubodite heklicu u sledeći naznačeni st, navijutak, provucite nit kroz st, navijutak, provucite nit kroz dve omčice (još jedan poluzatvoreni dc-tri omčice su na heklici), navijutak, provucite nit kroz sve tri omčice.
Interpunkcija je vaš prijatelj
Naslov možda zvuči malo blesavo, ali verujte mi!
Kao i kod šema za pletenje svaki bod je od sledećeg odvojen zarezom. Čak se i preskakanje petlji iz prethodnog reda nalazi između dva zareza.
Primer: sc, ch 2, preskočite 2 ch, sc u sledeći ch
Ovo znači da radite stubiće bez navijutka, pa onda dva lančića, pa zatim preskočite dve petlje prethodnog reda, i radite stubić bez navijutka u treću petlju od prvog stubića bez navijutka što ste uradili.
Drugo što vam je potrebno da znate je da se motiv koji se nalazi između dve zagrade radi u jednoj petlji prethodnog reda.
Primer: (dc, ch 2, dc) u sledeći ch
Ovo znači da ćete u jednoj petlji raditi stubić sa jednim navijutkom, dva lančića i još jedan stubić sa jednim navijutkom.
U zavisnosti od dizajnera obične zagrade mogu biti zamenjene sa uglastim, ali ja na primer uglaste zagrade koristim kad nešto treba ponoviti određeni broj puta.
Primer: [(sc, ch 1) u sledeći ch-1 lančić] 3 puta
Ovo bi sad trebalo da bez problema možete sami da pročitate.
Zvezdice smo već obradili gore kod beleški šeme, ali evo jedan primer, koji takođe sad već možete sami da pročitate.
Primer: *ch 2, preskočite 2 ch, (dc, ch 2, dc) u sledeći ch, ch 2, preskočite 2 ch, sc u sledeći ch*
Mislim da sad imate sve što je potrebno da možete samostalno da čitate šeme za heklanje, ali ćemo ipak zajedno proći kako se rade prva dva reda sekcije Leđa za Pula top, kako biste utvrdili naučeno.
Praktična vežba: Pula top – leđa
Napravite 34, (40, 46), 52 ch
Broj početnih lančića će zavisiti od veličine koju radite. Redosled veličina vam je dat na prvoj strani šeme.
Znači ako radite veličinu S napravićete 34 lančića, a ako radite veličinu XL 52.
Neki dizajneri vole veličine da obeležavaju različitim bojama, ali meni se to lično ne dopada, jer mi tad sve igra ispred očiju. A i ja i dalje štampam šeme, tako da u crno-beloj varijanti se razlika skoro ni ne vidi. Uvek moram da brojim koja je moja veličina po redu!
Red 1 (WS): sc u drugi ch od heklice, sc u sledeći ch, *ch 2, preskočite 2 ch, (dc, ch 2, dc) u sledeći ch, ch 2, preskočite 2 ch, sc u sledeći ch*, ponavljati od * do *, sc u poslednji ch, okrenite rad
Iz skraćenica znamo da oznaka WS znači da radite na naličju rada. A sada ćemo razložiti napisano kako bismo znali šta, gde, kad i koliko radimo.
1. sc u drugi ch od heklice – ovo znači da treba da preskočite dva lančića u početnom redu i uradite jedan stubić bez navijutka u treći lančić od heklice. Ovo vam predstavlja prvi stubić bez navijutka.
2. sc u sledeći ch – ovo znači da nastavljamo dalje da radimo i u sledeći lančić radimo jedan stubić bez navijutka
Sad dolazimo do zvezdica, odnosno motiva koji se ponavlja, koji ponavljate, u ovom slučaju, do poslednje početnog lančića. Ovako izgleda kompletno uputstvo, ali ćemo ga u nastavku razložiti da bismo bolje objasnili. Obratite pažnju kako su bodovi razdvojeni zarezima!
*ch 2, preskočite 2 ch, (dc, ch 2, dc) u sledeći ch, ch 2, preskočite 2 ch, sc u sledeći ch*
3. *ch 2 – uradite dva lančića
4. preskočite 2 ch – ovo znači da treba da preskočite dva lančića prethodnog reda. Moram da priznam da mi je ovo bilo najteže da usvojim prilikom pisanja!
5. (dc, ch 2, dc) u sledeći ch – kada ste preskočili dva lančića, sledi grupa bodova koja se radi u jednom lančiću prethodnog reda. U ovom slučaju potrebno je da uradite stubić sa jednim navijutkom, dva lančića i još jedan stubić sa jednim navijutkom, gore smo objašnjavali u primerima za interpunkciju.
6. ch 2 – uradite dva lančića
7. preskočite 2 ch – opet preskačete dva lančića prethodnog reda
8. sc u sledeći ch* – ovo znači da treba da uradite stubić bez navijutka u treći lančić od grupe bodova koju ste prethodno uradili
Kad ste završili sa ponavljanjem, nastavljate da čitate šta piše iza druge zvezdice.
9. sc u poslednji ch – uradite jedan stubić bez navijutka u poslednji lančić početnog reda
okrenite rad – ovo zvuči malo preterano, ali videćete sve šeme za heklanje koje se ne rade u krug imaju ovo na kraju svakog reda!
Čestitam, upravo ste uspešno pročitali šemu za heklanje i uradili prvi red šeme. Da li vam izgleda kao na slici? (Za primer sam napravila samo dva ponavljanja između zvezdica, nemojte da vas to zbuni.)
Idemo na drugi red.
Red 2 (RS): ch 3 (računa se kao tr), tr u sledeći sc, preskočite ch-2 lančić, *(2 dc-puff st, ch 1, 2 dc-puff st, ch 1, 2-dc puff st) u sledeći ch-2 lančić**, ch 1, preskočite 2 ch-2 lančić*, ponavljajte od * do *, poslednje ponavljanje završite kod **, preskočite ch-2 lančić, tr u sledeći 2 sc, okrenite rad
ch 3 (računa se kao tr) – ovo znači da ova tri lančića će se računati kao jedan stubić sa dva navijutka i da bi trebalo da uračunate kad budete brojali ukupan broj petlji
tr u sledeći sc – sada bi u sledeći sc iz prethodnog reda trebalo da uradite jedan stubić sa dva navijutka.
preskočite ch-2 lančić – ovo znači da treba da preskočite 2-ch lančić koja ste uradili u prethodnom redu (tačka 5 u redu 1)
Dolazimo do zvezdica, odnosno motiva koji se ponavlja.
*(2 dc-puff st, ch 1, 2 dc-puff st, ch 1, 2-dc puff st) u sledeći ch-2 lančić**, ch 1, preskočite 2 ch-2 lančić*
Kao i u prvom redu razdvojićemo grupu, kako bismo pojedinačno objasnili šta je šta.
4. *(2 dc-puff st, ch 1, 2 dc-puff st, ch 1, 2-dc puff st) u sledeći ch-2 lančić** – ovde sam odvojila kao jedan bod celu zagradu, zato što se sve radi u drugi lančić u prethodnom redu. Kao što je na početku napisano, ono što se nalazi u zagradi radi se u istu petlju. U ovom slučaju u isti 2-ch lančić potrebno je uraditi sledeće: prvo 2 dc-puff st (pogledati specijalne tehnike), pa zatim jedan lančić, pa opet 2 dc-puff st, još jedan lančić i još jedan 2 dc-puff st. Kada ste to uradili prelazite na sledeći korak. Videćete ovde dve zvezdice, ali nemojte da vas to zbuni, kasnije je opisano šta one znače, za sada se pravite kao da ih nema.
5. ch 1 – kada ste uradili grupaciju iz zagrade uradite jedan lančić i čitate dalje
preskočite 2 ch-2 lančić* – kada ste uradili jedan lančić, preskačete dva ch-2 lančića iz prethodnog reda. Sad kad pišem ovako detaljno uputstvo razmišljam da bi trebalo pisati i da se preskaču dc i sc iz prethodnog reda!?
ponavljajte od * do *, poslednje ponavljanje završite kod ** – ovo stoji iza poslednje zvezdice i znači da poslednje ponavljanje nećete uraditi do poslednje zvezdice, već ćete ponavljanje završiti kod dve zvezdice. Možda ovo malo zbunjuje, ali je neophodno zbog simetrije. Poslednje ponavljanje koje se ne radi do kraja je moglo da bude napisano i iza zvezdice, ali meni je ovako preglednije i nema nepotrebnog ponavljanja.
6. preskočite ch-2 lančić – opet preskačete 2-ch lančić i čitate dalje
7. tr u sledeći 2 sc – ovo znači da je potrebno uraditi 2 stubića sa dva navijutka u sledeća dva sc prethodnog reda. Ako ste ovo uradili u poslednja dva sc u prvom redu, sve ste odlično uradili!
okrenite rad – ovo znači da ste uspešno uradili i drugi red.
Zadatak za vežbu
Samostalno pročitajte ostale redove za kompletiranje motiva za leđa, redove 3-5. Na slici možete videti rešenje, odnosno kako bi trebalo da izgleda na kraju. Ako želite da napravite sebi Pula top za predstojeće leto ponovite redove 2-5 ukupno 7 puta za sve veličine, a zatim ponovite redove 2 i 3 još jedan put. A zatim nastavite da pratite uputstvo.
Red 3: ch 1, sc u prvi tr, sc u sledeći tr, ch 1, (sc, ch 1) u svaki ch-1 lančić do poslednja dva tr, sc u sledeći tr, sc u treći ch od lančića od okretanja, okrenite rad
Red 4: ch 2 (računa se kao dc), dc u sledeći sc, dc u sledeći ch-1 lančić, (ch 1, dc) u svaki ch-1 lančić do poslednjeg ch-1 lančić, dc u sledeća 2 sc, okrenite rad
Red 5: ch 1, sc u prvi dc, sc u sledeći dc, *ch 2, (dc, ch 2, dc)u drugi dc, ch 2, sc u drugi ch-1 lančić*, ponavljajte od * do * do poslednja dva dc, sc u sledeći dc, sc u drugi ch od lančića od okretanja, okrenite rad
Ako imate nekih problema prilikom čitanja ili samo želite da se pohvalite slikom gotovog motiva slobodno nam pišite!
Umesto zaključka
Kako budete sve više i više čitali šeme za heklanje videćete da razni dizajneri pišu različito svoje mustre, nema nekog generalnog pravila. Ali osnovna znanja iz ovog teksta će vam pomoći da bez obzira kako je napisano sve možete da pročitate, pa time i uradite.
Sledeći nastavak teksta vam donosi kako se čitaju nacrtane šeme za heklanje. Možda vam se ovo čini da nije potrebno, ali verovali ili ne znam ljude koji muku muče sa tim.
Ova PDF šema je na BHS jeziku.
NIVO VEŠTINA: početnici
MATERIJAL: Tanko predivo (50 g = 125 m), 100% pamuk
potrebno: 438 – 713 m
VELIČINE: S – XL
DIMENZIJE: Obim struka 65 – 100 cm
HEKLICA: 3.5 mm (US E-4, UK 9)
UZORAK: 18 dc x 11 redova u 10 x 10 cm oprano i blokirano.